O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa...
RSS
wtorek, 16 grudnia 2008
finał?

Nasze pisma krążące pomiędzy Ratuszem, Starostwem Powiatowym, Wojewódzkim i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska spowodowały, że dn. 14.11.2008 mogliśmy uczestniczyć w posiedzeniu komisji Rady Miasta ds. Skarg.

Sprawa wzbudziła duże zainteresowanie i zrozumienie wśród radnych.

Dzięki interwencji jednego z radnych, p. Janusza Kiszki, udało się zorganizować spotkanie z dyrekcją szpitala. Spotkanie odbyło się 27 listopada b.r.

Negocjacje uwieńczył połowiczy, ale jednak sukces.
Udało się ocalić część drzew.

Obiecano nam, że nie zostaną usunięte drzewa rosnące najbliżej bloku – tj. szpaler między blokiem a aleją i te, które rosną w przedłużeniu bloku w kierunku ulicy Poznańskiej. Pozostałe drzewa będą niestety sukcesywnie usuwane. Liczba wyciętych drzew  i harmonogram wycinki nie jest nam dokładnie znany.

Wycinka zostanie rozłożona w czasie do 2012 roku.

23:32, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
niedziela, 09 listopada 2008
nadzieja...

Jest jeszcze nadzieja!

 

W odpowiedzi na nasze kolejne pisma protestujące przeciwko zatwierdzeniu decyzji o wycięciu połowy drzew w tym roku dostaliśmy zaproszenie na posiedzenie Komisji ds. Skarg, które odbędzie się 14 listopada.

Po raz pierwszy będziemy mieć szansę osobistego przedstawienia rzeczowych argumentów przemawiających za pozostawieniem topoli w spokoju.

Trzymajcie kciuki.

Musi się udać.

09:41, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
niedziela, 26 października 2008
widok na zachód...

Ještě není vše ztraceno...

Jeszcze nie wszystko stracone... jeszcze w zielone gramy...

a właściwie - w żółte, jesienne.

 

19:23, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (3) »
niedziela, 19 października 2008
liście lecą...

jeszcze październik...

 

a co później?

21:06, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (10) »
wtorek, 14 października 2008
dendrolog o drzewach w mieście...

Cytujemy za Rzeczpospolitą:

 

Z kraju; 2008-10-10 ["Rzeczpospolita"]

Delikatne olbrzymy i ich wpływ na nasze zdrowie
 
Co dają ludziom drzewa i jak im się odpłacamy - rozmowa z doktorem Jackiem Borowskim, dendrologiem.

Jaką rolę spełniają drzewa w miastach poza tym, że są miłe dla oka?

Jacek Borowski: Taką jak każda żywa zieleń, ale na dużo większą skalę, bo to największe organizmy, jakie możemy uprawiać. Oczyszczają atmosferę i glebę. Pochłaniają, niemal jak gąbka, gazy, które są dla nas szkodliwe. W miastach i wzdłuż dróg szybkiego ruchu tłumią hałas o niemal 50 proc. Oczywiście inaczej działa cały zespół drzew, ich rząd czy szpaler, a inaczej drzewo pojedyncze. Choć jest wiele badań pokazujących, że już pojedyncze drzewo w wyraźnie wpływa na redukcję zanieczyszczeń i hałasu.

Psycholodzy zwrócili uwagę na wizualny aspekt odczuwania hałasu w mieście. Udowodnili, że inaczej odbieramy hałas, gdy nie widzimy jego źródła. Dlatego też, jeśli sunący sznur samochodów jest zasłonięty przez rząd krzewów czy drzew, hałas samochodowych silników odczuwamy słabiej.

Kierowcy dziwią się sadzeniu drzew wzdłuż nowych dróg. Pytają: po co? Drzewa przy jezdni to wypadki gorsze w skutkach.

Rzędy drzew, paradoksalnie, zwiększają bezpieczeństwo podróżujących. Pokazują, lepiej niż wszelkie znaki drogowe, dokąd droga prowadzi, gdzie będzie zakręt. Zimą tworzą ścianę przeciwśnieżną, uniemożliwiając przemieszczanie się zasp. Latem zacieniają jezdnię, obniżając temperaturę, co nie tylko pomaga utrzymać w dobrym stanie asfalt, ale wpływa też na oszczędność energii w klimatyzowanych samochodach. Niedoceniana jest ich rola w tworzeniu krajobrazu. W Polsce drzewa wyznaczające trakt to tradycja. Widok utrwalony kulturowo.

Czy są gatunki drzew, które mają na nas szczególnie dobry wpływ?

Tak. Ma to duży związek z jonizacją powietrza. Drzewa jonizują ujemnie (pozytywne działanie jonów ujemnych odczuwamy nad morzem czy choćby spacerując bezpośrednio po burzy; działają one m.in. odprężająco na układ nerwowy, normują ciśnienie krwi, przyspieszają metabolizm). Niedobór jonów ujemnych (wywołany głównie pracą telewizorów, komputerów, spalinami i dymem papierosowym) grozi zwłaszcza mieszkańcom dużych miast i osobom pracującym w zamkniętych pomieszczeniach bez roślin. Do najlepiej działających na człowieka drzew należy brzoza. Zaleca się wręcz, by przytulać się do brzozy. Podobnie działają na nas lipy, jałowce i sosny.

Dużo mówi się o plusach i minusach przycinania koron drzew i ich leczenia farmakologicznego. Szpitale dla drzew pomagają im czy nie?

Pomijając drzewa owocowe, każde inne powinno pozostawiać się swojemu losowi. Nie rozumiem argumentu, że ktoś formuje koronę ze względów estetycznych. To absurd. Człowiek nie nada drzewu lepszego kształtu niż natura. Nie zgadzam się też z tym, że drzewo stare, umierające, któremu przycina się wysuszone gałęzie, wygląda dzięki temu lepiej niż próchniejące i obumierające bez interwencji. Potępiam też usuwanie martwych drzew, są to bowiem niezwykle bogate ekosystemy. Pod ich korą mogą żyć dziesiątki gatunków owadów. Jedynym usprawiedliwieniem dla obcięcia gałęzi jest to, że może zagrażać przechodniom bądź pojazdom. Deformujemy więc dla naszych potrzeb drzewa rosnące przy drogach. Robimy to jednak wtedy, gdy są jeszcze młode, a średnica ich gałęzi nie jest duża. Przycinanie dużych drzew jest ryzykiem.

Dlaczego?

U młodych rany po amputacjach zabliźniają się szybko. U starych teoretycznie w tym samym czasie, ale średnica rany jest większa. Przez nią dostają się do organizmu delikatnego, wbrew pozorom, olbrzyma - bakterie, wirusy, grzyby. Infekcja jest błyskawiczna. Drzewo zaczyna murszeć od środka, staje się mniej wytrzymałe. Uważam też, że lepiej drzew zainfekowanych bądź zagrożonych infekcją nie ruszać. Poznałem wiele przykładów, w których drzewa intensywnie leczone miały się w efekcie dużo gorzej niż drzewa pozostawione same sobie. Farmakologiczna pomoc wpędza w dezintegrację ich własne bariery ochronne. Gdy usuwamy próchno z rany - dziury przypominającej dziuplę - drzewo zaczyna wysychać od środka. Wirusy mają do niego łatwiejszy dostęp.

Wycinka drzew zawsze budzi emocje. Czy urzędnicy podejmujący decyzje o ich usuwaniu konsultują się z dendrologami?

Najczęściej tak. Na niekorzyść drzew działają jednak często sprzeczne interesy wielu osób. Bywa, że ludzie boją się drzew. Alarmują, że drzewo zagraża, bo jest słabe, a tu wichury, albo że gałęzie ma spróchniałe i mogą spaść na wózek z dzieckiem. W takich sytuacjach urząd miasta musi płacić odszkodowanie. Służby porządkowe bywają więc nadgorliwe w usuwaniu ewentualnego zagrożenia. Paradoksalnie wrogiem drzew nie są dziś deweloperzy. Przeciwnie. Mają świadomość, że obecność choćby jednego dużego drzewa podnosi cenę nieruchomości. Dbają o zastane drzewostany, sadzą też młode drzewa. Drzewa dają konkretne i mierzalne korzyści, co obliczyli Amerykanie, którzy jeszcze w latach 40. czy 50. mieli miasta całkowicie ich pozbawione, a dziś przodują pod względem ilości parków i zagajników miejskich.

Jak pan ocenia stosunek Polaków do drzew?

Drzewa doceniają bardziej ludzie starsi oraz ci, którzy w dzieciństwie byli drzewami otoczeni. Znam ludzi kochających drzewa, pamiętających, że miały zawsze duże znaczenie dla polskiej kultury. Dla większości jednak drzewa nie mają żadnej wartości poza wartością drewna opałowego... Gdy ktoś musi zaparkować, a drzewo to uniemożliwia, to jest na drzewo zły. To kwestia świadomości. Tę zaś na szczęście można zmieniać.

Jak długo rośnie i żyje drzewo w mieście?

Zależy jakie. Drzewa w miejskich parkach mają się bardzo dobrze. Stwarza im się tu warunki dużo lepsze niż w lasach. Dużo gorzej mają się drzewa osiedlowe, te na skwerach. Narażone są na bezpośrednią działalność mieszkańców. Pojedyncze drzewo między blokami rośnie dużo gorzej niż w drzewo w grupie. Zmorą dla małych drzewek są psy. Psi mocz działa na młode rośliny fatalnie. W sposób zupełnie nieodwracalny niszczą młode drzewa panowie, który koszą trawę. Zahaczenie sadzonek kosiarką żyłkową, czyli podcięcie ich, to zabójstwo. Z jednej więc strony sadzimy drzewka i staramy się o zieleń w mieście, z drugiej - niszczymy ją w bezmyślny sposób.

Najgorzej jednak mają się drzewa przyuliczne. Są pod stałą presją zanieczyszczeń komunikacyjnych, biorą na siebie wszystkie pyły ze ścierania okładzin hamulcowych i opon. A te mikropyły są bardzo szkodliwe, ich stężenie bezpośrednio przy jezdni bardzo wysokie.

Poza tym ludzie niszczą drzewa przy parkowaniu. Czasem nawet delikatne draśnięcie kory, jej miejscowe zmiażdżenie, które trudno nam zauważyć, może doprowadzić do powstania poważnych ran. Drzewa przyuliczne mają tak trudne warunki, że dziwię się czasami, że w ogóle rosną. W nieustające zdumienie wprawiają mnie dwie grusze przy Nowym Świecie w Warszawie, które wyrosły tam najprawdopodobniej z wyrzuconych ogryzków.

Jakimi drzewami warto się otaczać w miastach?

W parku można posadzić każde. Przy ulicach powinny rosnąć takie, które mają tam szansę przetrwania - klony polne, trójiglicznie, grusze drobnoowocowe.

A dąb, taki silny, mocny?

Też. Ale dąb wymaga dobrej gleby, ma wysokie wymagania siedliskowe. Nie wyrośnie w ziemi suchej i jałowej. Trzeba stworzyć mu warunki. Amerykański gatunek - dąb czerwony, miałby przy ulicy szansę, ale jest rozłożysty. I to niestety nie predysponuje go do sąsiedztwa jezdni.
("Rzeczpospolita")
17:05, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 października 2008
bez komentarza...

Około miesiąca temu Starosta powiatowy, Prezydent i dyrekcja szpitala otrzymali z redakcji "Ekoświata" pismo następującej treści...

W imieniu redakcji Ogólnopolskiego Miesiecznika EKOŚWIAT z siedzibą we Wrocławiu zwracam się do Pana Starosty z prośbą o informację dotyczącą przyczyn wydania zgody na wycinkę topoli rosnących na skwerze PCK przy Szpitalu Powiatowym w Inowrocławiu.

O planowanej wycince powiadomili nas mieszkańcy budynków przylegających do  ww. skweru, prosząc o pomoc w powstrzymaniu bezzasadnej - przynajmnie w odniesieniu do części topoli - egzekucji drzew.


W świetle obecnych ekologicznych wyzwań i zagrożeń (dramatyczne zmiany klimatu spowodowane efektem cieplarnianym) bezzasadna wycinka choćby jednego drzewa jest przestępstwem przeciwko środowisku naturalnemu, a szczególnie przeciwko stabilizacji klimatu. Jak powszechnie wiadomo, zmiany te mogą być najszybciej zahamowane poprzez zwiększenie zadrzewienia wszelkich nadających się do tego terenów...

W sprawie globalnych zmian klimatycznych i sposobów ratowania Planety - tym razem akurat w Polsce, w Poznaniu - odbędzie się dwutygodniowa debata Organizacji Narodów Zjednoczonych (190 delegacji rządowych na czele z ministrami ochrony środowiska z całego świata).

Wszystkie organizacje, instytucje prośrodowiskowe w Polsce i na świecie wzywają społeczeństwo do prowadzenia nasadzeń zieleni, organizując akcje, zwłaszcza z udziałem urzędów i szkół. W Państwa mieście planuje się tymczasem wycinkę sporej grupy drzew, uzasadniając ten fakt nieistotnymi z punktu ogólnospołecznych interesów względami  (pylenie, alergizowanie, brudzenie liśćmi). Względy bezpieczeństwa przechodniów są istotne, ale mogą być zasadne jedynie w odniesieniu drzew starych, spróchniałych, a topole przy skwerze PCK ( jak nas informują mieszkańcy Inowrocławia) takimi nie są. Ponieważ sprawę wycinki tych drzew planujemy zaprezentować na naszych łamach w najbliższym wydaniu, uprzejmie proszę pprzedstawienie Państwa stanowiska w ww. kwestii.

10:00, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
czwartek, 02 października 2008
klamka zapadła...

Otrzymaliśmy z Ratusza pismo następującej treści:

Uprzejmie Panią informuję, że po dokonanych uzgodnieniach ze Starostwem Powiatowym oraz przyjęciu propozycji wnioskodawcy nastąpi zgodnie z Kodeksem Postepowania Administracyjnego zmiana wydanej decyzji administracyjnej dla Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zmiana będzie dotyczyć przedłużenia terminu usunięcia 26 szt. drzew z 2009 r. na kolejne lata włącznie do 2012. W międzyczasie wykonane będą nasadzenia zastępcze, co winno zrónoważyć zasoby przyrody i ich funkcję zdrowotną i rekreacyjną.

Podpisano: Prezydent Miasta Ryszard Brejza

 

19:38, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (6) »
sobota, 27 września 2008
25 nowych głosów poparcia...

Mamy już ponad 200 głosów poparcia dla naszego protestu - pięknie dziękujemy!

Walczymy o to, aby w przyszłym roku i w latach następnych dane nam było cieszyć się zielenią, szumem liści i cieniem  naszych topól...

A gdy popatrzymy w górę - może jeszcze będziemy mogli oglądać jesienne światło przeświecające przez gałęzie...

 

Warto!

09:47, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 września 2008
idzie jesień...

idie jesień

Nie da się ukryć - jesień za parę dni.

 

Zróbmy wszystko, żeby te drzewa spokojnie mogły gubić liście w przyszłym roku... Jeszcze można je uratować.

18:01, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
czwartek, 18 września 2008
72 nowe głosy poparcia!!!
Dotarła właśnie pocztą przesyłka zawierająca podpisane listy osób protestujących zebrane przez wspierającego nas czytelnika - głosów jest aż 72! BARDZO DZIĘKUJEMY!!!
10:12, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
ratunek w topolach

Cytujemy za Ogólnopolskim Miesięcznikiem Ekologicznym EKOŚWIAT:

 

Powszechnie sądzi się, ze środowisko miejskie, zatrute spalinami i smogiem dolegliwym dla nas nie służy również drzewom. Tymczasem badania przeprowadzone na topolach w szczególnie zasmogowanym centrum Nowego Jorku wykazały coś wręcz przeciwnego. Stwierdzono, że przyrosty roczne w przypadku tych drzew są tam prawie dwukrotnie większe, niż rosnących na terenach wiejskich!

Właśnie te drzewa, o czym piszemy od kilku lat w EKOŚWIECIE, broniąc ich przed zagładą, nie są u nas w łaskach i bywają wycinane z gorliwością godną lepszej sprawy.

Zanieczyszczenie powietrza w Nowym Jorku bije wszelkie rekordy. A topole wykorzystują owe zanieczyszczenia do swego rozwoju. Badania uwzględniały również żyzność gleby w miejscach nasadzeń, wykazując, że nie miała ona dla wzrostu topól znaczenia.

Według opracowanych wniosków sprawcą tego fenomenu okazał się ozon, którego nadmiar w smogu miejskim, zwłaszcza "dzięki" spalinom z komunikacji stwarza uciążliwość, i to zarówno dla większości roślin, jak i dla ludzi. Stwierdzono przy tym, że tlenki azotu występujące w dużym nasileniu w miejskim smogu reagują z ozonem nocą, przy braku promieniowania słonecznego. I co najważniejsze - jest on przekształcany w życiodajny tlen! Właśnie nasilenie tej nocnej przemiany niweluje szkodliwe emisje dzienne. Na terenach pozamiejskich emisje są mniejsze, dlatego tam topole rosną gorzej.

A w naszych miastach topolom wydano walkę. Ciekawe, jakie wkrótce będą tego skutki dla zdrowia ludzi, a także dla pozostałej miejskiej zieleni. Badania amerykańskie potwiedziły zatem to, co od dawna powtarza wielu naszych dendrologów zrozpaczonych usuwaniem topól z polskich miast: TO TOPOLE SĄ NAJLEPSZYMI FILTRAMI SKAŻONEGO POWIETRZA.

07:05, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 września 2008
cuda i dziwy...

Przedziwnym trafem podczas bezwietrznej pogody w nocy odłamała się gałąź topoli rosnącej tuż przy alejce.

To nie pierwszy przypadek odłamywania się gałęzi podczas trwania protestu. Przedtem jakoś nie spadały...

Czuć manipulacją na kilometr. Interesuje nas fakt, do kogo skierowana jest taka prymitywna metoda udowodnienia swojej racji...

Ktoś nas nie docenia.

09:37, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
sobota, 13 września 2008
wyrok w zawieszeniu...

Najwyraźniej szpital i miasto chcą, abyśmy o żywotnej nie tylko dla nas sprawie wycięcia topoli dowiadywali się z mediów.

Szczęśliwie nieobca nam jest sztuka czytania ze zrozumieniem  - zapoznaliśmy się z doniesieniami prasowymi w Gazecie Pomorskiej, Ekspressie Bydgoskim oraz w portalu Inowrocław.info.pl

Połowa topól pod topór jeszcze tej jesieni, druga połowa za trzy lata. Uczcimy Euro 2012???

Odnosimy wrażenie, że przesłanie spotkania osób protestujących z przedstawicielami władz szpitala, miasta i powiatu nie zostało przyjęte z należytą uwagą i zrozumieniem. Dyrekcja szpitala uparcie przywołuje fakt alergenności pyłku topolowego i uparcie twierdzi, że topole zagrażają życiu ludzi. 

No cóż, nieodparcie nasuwa się obraz topól wywijających konarami i goniących biednych, przerażonych ludzi po całym skwerze...

Przypomina się także stary, przedwojenny dowcip:

-Co to jest: wisi i grozi?

-Żarówka "OSRAM"

17:37, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (7) »
czwartek, 11 września 2008
kolejny krok...

Dziś przyszedł czas na wykonanie następnego kroku.

Zwróciliśmy się z pismem do Zespołu Inspekcji i Orzecznictwa Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Oto treść pisma:

Zwracamy się z prośbą o pomoc w uratowaniu przed wycinką topól rosnących na Skwerze PCK przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu.

W grudniu 2007 r Rada Powiatu podjęła uchwałę o wycięciu jesienią b.r. 51 topół. Drzewa te mają ok. 25 lat i rosną na skwerze, w znakomitej większości od budynków i alejek. Jak do tej pory nie było żadnego realnego zagrożenia spowodowanego przez spadające gałęzie.

Wnioskodawcą o wycięcie drzew jest dyrektor Publicznego Specjalistycznego Zakłądu Opieki zdrowotnej w Inowrocławiu. Uznał on, że topole wywołują alergie u pacjentów, zaśmiecają szpital i przez swe rozmiary zagrażają życiu i mieniu ludzi.

Ponieważ decyzja o wycięciu drzew nie była poddana żadnym konsultacjom z mieszkańcami, dowiedzieliśmy się o niej przypadkiem w czerwcu b.r. i natychmiast rozpoczęliśmy organizowanie protestu. Po zebraniu 118 podpisów wystosowaliśmy list otwarty do Prezydenta Miasta p. Ryszarda Brejzy, następnie do Starosty Inowrocławskiego, p. Tadeusza Majewskiego.

W dn. 04.09.2008 spotkaliśmy się z przedstawicielami urzędu miasta Inowrocławia, Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu oraz Dyrekcji Szpitala. Niestety, nasze działania nie odniosły pożądanego skutku. Usłyszeliśmy, że ewentualnie możemy liczyć na pozostawienie jakiejś części drzew. Pan Prezydent proponuje z kolei rozłożyć wycinkę na dwa lata. Jeden z urzędników wspomniał również o możliwości ogłowienia topoli.

Nasz niepokój jest tym większy, że w bieżącym roku dokonano w Inowrocławiu masowego usunięcia topól rosnących wokół budynku Starostwa Powiatowego i przy ul. Czarnieckiego.

Zwróciliśmy się o pomoc do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, ale sprawa wróciła do Samorządu w Inowrocławiu bez próby jej głębszego zbadania, ani informacji gdzie należy ją skierowac.

Postanowiliśmy więc skorzystać z drogi, jaką wskazały nam osoby, które skutecznie przeprowadziły protest przeciwko wycięciu topól przy ul. Zamenhoffa w Gorzowie Wlkp. i zwrócić się do Głownego Inspektoratu Ochrony środowiska z pominięciem szczebla wojewódzkiego w obawie przed kolejnym zignorowaniem protestu. Uważamy, że dokumentacja do której mieliśmy dostęp, dotycząca decyzji o wycięciu drzew zostałą sporządzona w sprzeczności z obowiązującym prawem - bez konsultacji społecznej, bez rzetelnej oceny dendrologicznej poszczególnych drzew. Wszystkie drzewa zostały zakwalifikowane do usunięcia jako cały kompleks. Nie sporządzono indywidualnej oceny odnośnie poszczególnych drzew, a podczas sporządzania protokołu drzewa były w stanie bezlistnym, co nie pozwoliło wg nas na właściwą ocenę ich kondycji.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest takie, że nie zgadzamy się na usunięcie żadnego zdrowego drzewa ani na ogławianie żadnego z nich. Opieramy się tu na opiniach dendrologów i prawników, którzy wypowiadali się w sprawie próby wycięcia wspomnianych już topól w Gorzowie Wielkopolskim.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej topól rosnących przy skwerze PCK w Inowrocławiu. Wnosimy też o zbadanie, czy procedura podjęcia uchwały o wycięciu drzew była zgodna z ustawami o ochronie środowiska.

Mamy nadzieję na pozytywne i skuteczne rozpartrzenie naszej sprawy.

W imieniu protestujących (...)

 

Czekamy.

Trzymajcie kciuki...

22:33, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (1) »
wtorek, 09 września 2008
czy link do RapidShare działa?

Dostałam sygnał, że link do RapidShare z listą do ściągnięcia nie działa.

Sprawdzałam na kilku komputerach - u mnie działał. W razie gdyby jednak nie chciał zadziałać proszę o sygnał na maila - prześlę pdf mailem!

 

22:56, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 września 2008
formularz listy osób popierających nasz protest do ściągnięcia...

Słowa poparcia pisane przez Was w komentarzach podsunęły nam pomysł.

W kolumnie zakładek po prawej stronie znajduje się link do listy osób popierających nasz protest. Po otwarciu witryny prosimy kliknąć napis "FREE USER" znajdujący się pod lewym "zegarem" - rozpocznie się ściąganie pliku. (Może to trochę skomplikowane, ale nie dysponujemy w tej chwili miejscem na serwerze, dlatego korzystamy z dobrodziejstw witryny "RapidShare")

Prosimy - o ile to możliwe - o wydrukowanie takiej listy i zebranie podpisów wśród zaznajomionych z problemem znajomych, sąsiadów czy współpracowników. Liczy się każdy podpis, każdy gest poparcia jest cenny.

Po zebraniu podpisów prosimy o kontakt mailowy (link w zakładkach) - szczegóły dotyczące przesłania list uzgodnimy mailowo.

Dziękujemy za poparcie i słowa otuchy.

Jeszcze nie wszystko stracone!

 

Po uwadze z komentarza podkreślam - nie jest ważne, gdzie mieszkacie - w Inowrocławiu czy w innym mieście! Wesprzyjcie nas, bez Was niewiele zdziałamy!

 

23:13, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (4) »
kompromis czyli konfrontacja...

W ubiegły czwartek pod topolami na skwerze przed szpitalem odbyło się spotkanie przedstawicieli osób protestujących przeciwko decyzji Starostwa Powiatowego dotyczącej zezwolenia na wycięcie topoli z urzędnikami Ratusza i Starostwa. Przybył także zaproszony przez przedstawicieli władz powiatu i miasta dyrektor d.s. technicznych szpitala.

Dyrektor szpitala zaproponował - jak go nazwał - kompromis. Kompromis tem polegać miałby na wycięciu szpaleru drzew rosnącego równolegle do szpitala. Nie udało nam się nawiązać konstruktywnej rozmowy. Nikt z rozmawiających z nami nie chciał przyjąć do wiadomości konieczności sporządzenia indywidualnej oceny każdego okazu drzewa. Zasypano nas argumentacją o braku reprezentatywności grupy protestujących, pomijaniu "naturalnej" drogi interweniowania, uwagami o naszej nieznajomości przepisów, uchwał i rozporządzeń...

Spotkanie przerodziło się w zapowiedź konfrontacji z osobami protestującymi. 

Szkoda, że nikt nie chciał słuchać tego, co my mamy do powiedzenia w sprawie rosnących przed naszym domem drzew...

Miało być pięknie.

Wyszło - jak zawsze...

Protest trwa.

Czas na dalsze kroki.

 

22:51, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (2) »
niedziela, 31 sierpnia 2008
możliwość wpisania komentarza

Komentowanie naszych notek blogowych przez osoby niezalogowane nie było możliwe do dzisiaj.

Okazało się, że uda się umożliwić komentowanie wszystkim - w związku z tym od dzisiaj każdy niezalogowany czytelnik może skomentować wszystkie wpisy, nawet te najstarsze...

Zapraszamy!

19:43, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (21) »
reakcja Starostwa Powiatowego na apel

Otrzymaliśmy do wiadomości pismo ze Starostwa Powiatowego do Dyrektora szpitala PSZOZ w Inowrocławiu.

Cytujemy:

Biorąc pod uwagę protesty mieszkańców oraz pismo Prezydenta Miasta Inowrocławia, dotyczące planowanego usunięcia 51 drzew gatunku topola rosnących na terenie działek nr 13/24, 18/5 i 13/69, zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 97 w Inowrocławiu, zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany terminu usunięcia drzew, o którym mowa w ust. 4 zezwolenia wydanego przez Prezydenta Miasta Inowrocławia decyzją z dnia 4 lutego 2008 r. znak WGK.7635-1/2008 i rozłożeniu go na lata 2009-2012 lub rozważenie możliwości ewentualnego odstąpienia od usunięcia części drzew.

W przypadku przychylnego ustosunkowania się do ww. propozycji, należy zwrócić się do Prezydenta Miasta Inowrocławia ze stosownym wnioskiem o zmianę zapisów ww. decyzji, w zakresie terminów usunięcia drzew i wykonania nasadzeń zastępczych albo w zakresie zmniejszenia ilości drzew proponowanych do usunięcia.

Podpisano – Naczelnik Wydziału ochrony środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

Czekamy...

15:53, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 sierpnia 2008
król jest nagi...

Zupełnie przypadkiem dostaliśmy rysunek drzewa od 9 letniego Krzysia.

Krzyś, usłyszawszy historię o topolach podpisał rysunek na odwrocie...

Krzyś zagłosował. Dziękujemy!

22:40, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 sierpnia 2008
sonda...

Na blogu pojawiła się sonda - jest na dole prawej kolumny, pod zakładkami.

Pytanie brzmi: co sądzisz o  pomyśle wycięcia topól przed szpitalem?

Zapraszamy do głosowania!

16:37, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (3) »
środa, 27 sierpnia 2008
dzieje się...

Dziś Radio Gra w swoim raporcie już po raz kolejny poinformowało słuchaczy o grożącym topolom wycięciu.

Raportu Radia Gra można posłuchać tutaj aatop.

(na wypadek, gdyby link nie działał prawidłowo prosimy zajrzeć do zakładki Radio Gra)

Bardzo dziękujemy!

Mamy nadzieję na dalsze relacjonowanie przebiegu sprawy!

19:13, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 sierpnia 2008
nadzieja...

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić.
I wtedy pojawia się ten jeden,
który nie wie, że się nie da,
i on właśnie to coś robi.

(Albert Einstein)

22:12, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (5) »
piątek, 22 sierpnia 2008
nie podcinajmy gałęzi, na której siedzimy...

Cytujemy za CZAS NA LAS

(podkreślenia nasze)

"(...) Ustawa o Ochronie i Kształtowaniu Środowiska definiuje zieleń miejską jako zespoły roślinności, znajdujące się na terenach przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego na cele wypoczynkowe, zdrowotne i estetyczne, w szczególności parki, zieleńce, zieleń na ulicach placach, zieleń izolacyjną, pracownicze ogrody działkowe. (...)

Zieleń w mieście jest wykorzystywana do:
- tłumienia hałasu (główne źródła hałasu w mieście to hałas pochodzący z transportu i komunikacji
, i tzw. hałas "podwórkowy") (...)

Zieleń miejska ma poważny wpływ na:
- wymianę gazową w atmosferze
- zmniejszanie zanieczyszczeń gazowych w powietrzu
- zmniejszanie zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu

(...)

Zieleń miejska pozostaje w ścisłym związku bezpośrednim i pośrednim z transportem w mieście. Pełni ona funkcje: techniczne, filtracyjne, zapewnia wymianę gazową i tworzy mikroklimat miasta. Transport przyczynia się do osłabiania roślinności w mieście.

Zieleń wpływa na tłumienie hałasu zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni. Fale akustyczne rozchodzące się przez teren pokryty roślinnością są rozpraszane i pochłaniane. Najmniejszą zdolnością do tłumienia hałasu odznaczają się płaskie powierzchnie trawiaste (przy trawie o wysokości 10 do 25 cm wynosi 0,02 dB/m) najbardziej skuteczna w tłumieniu hałasu jest zieleń wysoka (przyjmuje się, że średni poziom tłumienia dźwięków przez drzewa wynosi 0,2 do 0,4 dB/m).

Zanieczyszczenia powietrza w mieście pochodzą z: z zakładów przemysłowych, emisji niskiej (lokalne kotłownie węglowe i indywidualne paleniska domowe) i komunikacji. Zatory i korki uliczne w mieście powodują emisje zanieczyszczeń, głównie: pyłu, tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów. Silniki pojazdów mechanicznych w procesie spalania oprócz gazów emitują również metale ciężkie.

Badania przeprowadzone w drzewostanach śląskich wykazały, że zawartość dwutlenku siarki w powietrzu nad koronami drzew jest wyższa o ok. 12% od zawartości w koronach lub poniżej koron (Wójcicka 1971).

Absorbowanie zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy mechaniczne zależy od gatunku i wielkości drzewa, struktury przestrzennej pasa izolacyjnego, warunków klimatycznych. Średniej wielkości drzewo liściaste w jednym sezonie wegetacyjnym może wchłonąć składniki toksyczne pochodzące ze spalania ok. 130 kg paliwa (Kawoń, Żmuda, 1977).


Zimny (1978) podaje, że zwarta dobrze funkcjonująca zieleń zmniejsza trzykrotnie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu.
W otoczeniu tras komunikacyjnych o dużym natężeniu ruchu ciągi roślinne drzew i krzewów mogą pochłaniać ponad 60 % pyłów (Zasada, 1989).

Stwierdzono, że w okresie wegetacyjnym w Krakowie poszczególne gatunki drzew zatrzymywały na liściach następującą masę pyłu:
topola - 0,75g/m2
kasztanowiec - 6,11 g/m2
lipa - 8, 62 g/m2
wiąz - 10,16 g/m2"

nie podcinajmy gałęzi, na której siedzimy...

 

23:45, ratujmy_drzewa
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 sierpnia 2008
to tutaj...

To właśnie tutaj rosną drzewa, o których mowa... To te drzewa tworzące kąt prosty, którego jedno ramię równoległe jest do ulicy, a drugie do bloku mieszkalnego...

Posadzono je w ten sposób celowo, aby chroniły skwer, szpital i blok przed uciążliwością natężonego ruchu drogowego. Co prawda osoba projektująca nasadzenia niewątpliwie nie podejrzewała, że ruch ulicą Poznańską osiągnie aż takie natężenie (planowano obwodnicę!), ale topole skutecznie spełniają zamierzony cel - chroniąc szpital i nasz dom od hałasu, spalin i zanieczyszczeń dochodzących od ulicy Poznańskiej...

Wyobraźmy sobie, że nie ma już szpaleru wysokich drzew..

Wyobraźmy sobie, że cały skwer jest ogołocony...

 

22:37, ratujmy_drzewa
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualny PageRank strony ratujmydrzewa.blox.pl/html. dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO www.ekoalert.pl
Co sądzisz o pomyśle wycięcia topól przed szpitalem?
to absurdalna decyzja - nie wolno tego robić!
jestem za wycięciem
nie mam zdania