O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa...
Blog > Komentarze do wpisu
kolejny krok...

Dziś przyszedł czas na wykonanie następnego kroku.

Zwróciliśmy się z pismem do Zespołu Inspekcji i Orzecznictwa Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Oto treść pisma:

Zwracamy się z prośbą o pomoc w uratowaniu przed wycinką topól rosnących na Skwerze PCK przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu.

W grudniu 2007 r Rada Powiatu podjęła uchwałę o wycięciu jesienią b.r. 51 topół. Drzewa te mają ok. 25 lat i rosną na skwerze, w znakomitej większości od budynków i alejek. Jak do tej pory nie było żadnego realnego zagrożenia spowodowanego przez spadające gałęzie.

Wnioskodawcą o wycięcie drzew jest dyrektor Publicznego Specjalistycznego Zakłądu Opieki zdrowotnej w Inowrocławiu. Uznał on, że topole wywołują alergie u pacjentów, zaśmiecają szpital i przez swe rozmiary zagrażają życiu i mieniu ludzi.

Ponieważ decyzja o wycięciu drzew nie była poddana żadnym konsultacjom z mieszkańcami, dowiedzieliśmy się o niej przypadkiem w czerwcu b.r. i natychmiast rozpoczęliśmy organizowanie protestu. Po zebraniu 118 podpisów wystosowaliśmy list otwarty do Prezydenta Miasta p. Ryszarda Brejzy, następnie do Starosty Inowrocławskiego, p. Tadeusza Majewskiego.

W dn. 04.09.2008 spotkaliśmy się z przedstawicielami urzędu miasta Inowrocławia, Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu oraz Dyrekcji Szpitala. Niestety, nasze działania nie odniosły pożądanego skutku. Usłyszeliśmy, że ewentualnie możemy liczyć na pozostawienie jakiejś części drzew. Pan Prezydent proponuje z kolei rozłożyć wycinkę na dwa lata. Jeden z urzędników wspomniał również o możliwości ogłowienia topoli.

Nasz niepokój jest tym większy, że w bieżącym roku dokonano w Inowrocławiu masowego usunięcia topól rosnących wokół budynku Starostwa Powiatowego i przy ul. Czarnieckiego.

Zwróciliśmy się o pomoc do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, ale sprawa wróciła do Samorządu w Inowrocławiu bez próby jej głębszego zbadania, ani informacji gdzie należy ją skierowac.

Postanowiliśmy więc skorzystać z drogi, jaką wskazały nam osoby, które skutecznie przeprowadziły protest przeciwko wycięciu topól przy ul. Zamenhoffa w Gorzowie Wlkp. i zwrócić się do Głownego Inspektoratu Ochrony środowiska z pominięciem szczebla wojewódzkiego w obawie przed kolejnym zignorowaniem protestu. Uważamy, że dokumentacja do której mieliśmy dostęp, dotycząca decyzji o wycięciu drzew zostałą sporządzona w sprzeczności z obowiązującym prawem - bez konsultacji społecznej, bez rzetelnej oceny dendrologicznej poszczególnych drzew. Wszystkie drzewa zostały zakwalifikowane do usunięcia jako cały kompleks. Nie sporządzono indywidualnej oceny odnośnie poszczególnych drzew, a podczas sporządzania protokołu drzewa były w stanie bezlistnym, co nie pozwoliło wg nas na właściwą ocenę ich kondycji.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest takie, że nie zgadzamy się na usunięcie żadnego zdrowego drzewa ani na ogławianie żadnego z nich. Opieramy się tu na opiniach dendrologów i prawników, którzy wypowiadali się w sprawie próby wycięcia wspomnianych już topól w Gorzowie Wielkopolskim.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej topól rosnących przy skwerze PCK w Inowrocławiu. Wnosimy też o zbadanie, czy procedura podjęcia uchwały o wycięciu drzew była zgodna z ustawami o ochronie środowiska.

Mamy nadzieję na pozytywne i skuteczne rozpartrzenie naszej sprawy.

W imieniu protestujących (...)

 

Czekamy.

Trzymajcie kciuki...

czwartek, 11 września 2008, ratujmy_drzewa

Polecane wpisy

  • finał?

    Nasze pisma krążące pomiędzy Ratuszem, Starostwem Powiatowym, Wojewódzkim i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska spowodowały, że dn. 14.11.2008 mogliśmy ucz

  • nadzieja...

    Jest jeszcze nadzieja!   W odpowiedzi na nasze kolejne pisma protestujące przeciwko zatwierdzeniu decyzji o wycięciu połowy drzew w tym roku dostaliśmy zap

  • widok na zachód...

    Ještě není vše ztraceno... Jeszcze nie wszystko stracone... jeszcze w zielone gramy... a właściwie - w żółte, jesienne.  

Komentarze
Gość: , *.gwardii.osi.pl
2008/10/06 10:35:35
ODPORNE NA CHOROBY .
Aktualny PageRank strony ratujmydrzewa.blox.pl/html. dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO www.ekoalert.pl
Co sądzisz o pomyśle wycięcia topól przed szpitalem?
to absurdalna decyzja - nie wolno tego robić!
jestem za wycięciem
nie mam zdania